Zabiegi

Usg dróg moczowych i nerek

Diagnozowanie chorób dróg moczowych i nerek to nie tylko badania laboratoryjne. Diagnostyka obrazowa pozwala często ocenić stan chorego, który nie uskarża się na żaden ból.

USG nerek oraz dróg moczowych to nieocenione wsparcie nowoczesnej urologii oraz nefrologii. Nefrologia, zajmująca się badaniami układu moczowego, w skład którego wchodzą nerki, pęcherz moczowy, a u mężczyzn także prostata, bardzo często opiera się na badaniu USG, które nieodzowne jest także w diagnostyce nerek.

Ze względu na swą specyfikę, choroby nerek po prostu nie bolą. A przy braku dolegliwości, trudno zlokalizować konkretny problem. Czasami tylko pojawiają się takie objawy jak np. krew w moczu lub ślady krwi w spermie. Tymczasem badanie USG pozwala zobrazować nie tylko wielkość nerek, ich strukturę i kształt, ale też rozpoznać nieprawidłowości układu kielichowo-miedniczkowego. Dzięki niemu da się wykryć kamienie nerkowe, guzy nerek i torbiele.

Przygotowanie do USG nerek

Badanie ultrasonograficzne nerek wykonuje się poprzez USG brzucha. Nie wymaga to skomplikowanych przygotowań, ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać. Przede wszystkim należy mieć jak najbardziej opróżniony żołądek. Dlatego zaleca się powstrzymanie od jedzenia przez 8 godzin przed badaniem USG. Dzięki temu z jamy brzusznej pozbędziemy się także gazów, które przeszkadzają, stanowiąc barierę akustyczną w USG. Z tego samego powodu bezpośrednio przed USG nie powinno się spożywać napojów gazowanych, a także palić papierosów.

Zadzwoń i umów usg: +48 794 795 738

Przygotowanie do USG układu moczowego

Przy USG układu moczowego ocenia się nerki, ale też pęcherz moczowy, a u mężczyzn dodatkowo gruczoł krokowy, czyli prostatę. Do tego badania także nie należy przygotowywać się w niezwykły sposób. Najważniejsze jest jednak jak największe wypełnienie pęcherza. Pomaga to na ocenę jego kształtu, zarysu ścian i ich grubości. Dlatego minimum godzinę przed badaniem USG trzeba wypić 1-1,5 litra niegazowanych płynów. W tym czasie pęcherz zdąży się dobrze wypełnić. Jest to niezbędne także do właściwej oceny prostaty, która nie będzie zasłonięta przez gaz zgromadzony w jelitach. Po tej części badania należy opróżnić pęcherz i następuje dalsza część USG, skierowana na zaleganie moczu. Badanie można wykonywać także u kobiet ciężarnych i karmiących. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania go dowolną liczbę razy.

Najczęstsze choroby nerek i układu moczowego diagnozowane przez USG

  • kłębuszkowe choroby nerek;
  • cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek;
  • torbiele i guzy nerek;
  • wielotorbielowate zwyrodnienie nerek;
  • kamica nerkowa i kamica pęcherza moczowego;
  • wodonercze;
  • choroba zakrzepowo-zatorowa nerek;
  • choroby gruczołu krokowego;
  • choroby pęcherza moczowego.