Zabiegi

USG Doppler

USG Dopplera służy do badania żył oraz tętnic. Dzięki tej metodzie obrazowania można wykryć drobne schorzenia i zapobiec zatorom, które mogą przekształcić się w groźne dla zdrowia i życia choroby: udar mózgu, zatorowość płucną, a także zawał serca. Chirurg naczyniowy szczególnie często korzysta z tej metody diagnostyki.

Efekt Dopplera był przełomem w diagnostyce żył oraz tętnic, ponieważ pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian w naczyniach krwionośnych. Badanie ultrasonograficzne polega na wysyłaniu fali ultradźwięków przez głowicę aparatu. Odbija się ona od wszystkich elementów w ruchu, czyli przede wszystkim od krwi. Dzięki temu można zmierzyć prędkość jej przepływu oraz znaleźć miejsca, w których zwalnia, a nawet zawraca. Zmiany prędkości widoczne są na monitorze, na który trafiają już przetworzone obrazy z głowicy, otrzymującej zwrotną wiązkę fali ultradźwiękowej.

Lekarz wykonujący badanie może dzięki temu łatwo określić miejsca zatorów oraz ich wielkość. Znajdzie też miejsca, w których nieprawidłowo działają niedomykające się zastawki żylne. Zbada też przekrój naczyń, wydolność żył oraz tętnic, a także ukrwienie narządów wewnętrznych. USG metodą Dopplera pozwala też na znalezienie guzów nowotworowych, które najczęściej są silnie ukrwione.

Przebieg badania USG metodą Dopplera

Badanie dopplerowskie nie wymaga specjalnych przygotowań. Można też wykonywać je nawet u małych dzieci. Jest bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne. Nie ma też żadnych ograniczeń w liczbie badań, jakie można przeprowadzić podczas danego okresu. Badanie jest całkowicie bezpieczne, nie wykonuje się podczas niego żadnego znieczulenia, nie wymaga też od pacjenta jakiegokolwiek wysiłku.

Wystarczy położyć się w gabinecie zabiegowym i odsłonić badaną część ciała. Lekarz nałoży na nią żel, który zapobiega odbijaniu się fali ultradźwiękowej i ułatwia badanie. Poślizg umożliwia też przemieszczanie głowicy, która będzie przesuwana po badanym fragmencie ciała, a obraz pojawi się na monitorze.

Początkowo lekarz dokonuje diagnostyki wyglądu naczyń krwionośnych, po czym przechodzi do części właściwej badania przepływów krwi. Diagnosta nie tylko widzi obraz na monitorze, ale też słyszy przetworzony szum przepływu krwi. Dźwięk i jego natężenie są bowiem dodatkowymi informacjami, które mogą być pomocne w wykrywaniu ewentualnych zmian. Oczywiście nie jest to realnie wzmocniony szum krwi, ale efekt przetworzony komputerowo.

Na wyniki nie trzeba czekać, bo lekarz może sporządzić je od razu. W szczegółowym opisie badania znajdziemy wykaz wszystkich zmian, ich zakres oraz lokalizację. Często do opisów dołączane są też wykresy i kolorowe rysunki.

Zadzwoń i umów usg: +48 794 795 738

Co zbadamy podczas USG Dopplera

  • Tętnice szyjne. Bada się w nich przede wszystkim prędkość przepływu krwi, by ustalić miejsca, w których doszło do zmian miażdżycowych.
  • Tętnice podobojczykowe. Odpowiadają one za ukrwienie naszych rąk. Drętwienie rąk to pierwsza oznaka, że tętnice podobojczykowe są zwężone.
  • Serce. Podczas badania USG metodą Dopplera często wykonuje się też echo serca. To najlepsza kompilacja badań do wykrywania wad zastawkowych.
  • Narządy jamy brzusznej, czyli nerki, wątrobę, śledzionę i trzustkę. Metodą Dopplera uda się ustalić w nich zmiany zapalne, uszkodzenia i niedokrwienie. Wszystko dzięki temu, że narządy te są silnie ukrwione.
  • Narządy płciowe. USG Dopplera stosuje się w diagnostyce leczenia niepłodności oraz zaburzeń erekcji.
  • Nogi, a dokładniej ich tętnice, gdzie wykrywa się niedrożności oraz zwężenia. Mają one wpływ na problemy z ukrwieniem stóp. Bada się też zastawki w żyłach.
  • Węzły chłonne. Przepływ krwi w węzłach chłonnych doskonale pokazuje czy rozwinęły się w nich guzy. Podobnie jest w wątrobie. USG Dopplera pozwoli też wykryć guzy tarczycy.