Zabiegi

Usg tarczycy

Badanie pozwala stwierdzić nie tylko powiększenie tarczycy, ale też wykrycie guzków oraz innych zmian w tym gruczole. Nieprawidłowości mogą być spowodowane przez nadczynność czy niedoczynność tarczycy oraz przez chorobę Hashimoto.

USG tarczycy pozwala na stwierdzenie zmian w gruczole, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. USG pozwala zobrazować nie tylko tarczycę, ale też otaczające ją narządy.

Czego dowiemy się po USG tarczycy?

Przede wszystkim badanie da odpowiedź na pytanie o wielkość tarczycy. Norma dla kobiet wynosi 18 ml, a u mężczyzn 25 ml. Dowiemy się też jaki jest miąższ tarczycy, który powinien być normoechogeniczny (normalny) czy może nieprawidłowy. W przypadku nieprawidłowości może być hypoechogeniczny (hipoechogeniczny), wtedy ultradźwięki odbijane są mniej. W przypadku, gdy odbijają się bardziej będzie to miąższ hyperechogeniczny (hiperechogeniczny). Miąższ tarczycy może też być nieprawidłowy tylko w części tarczycy. Niczym niezwykłym nie jest jego niejednorodność.

Badanie USG tarczycy pozwala też ustalić ogniska zmian w miąższu, które nie zawsze muszą być guzkami. Mogą to być też zwapnienia, a także cysta czy torbiel tarczycy.

Jak przebiega USG tarczycy

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, co sprawia, że jest też bezpieczne. Nie trzeba się też do niego specjalnie przygotowywać. Określimy dzięki niemu nie tylko miejsce zmian chorobowych, ale też ich kształt oraz charakter. Poznamy także położenie i strukturę gruczołu tarczowego.

Wykonuje się je przede wszystkim u pacjentów, u których wcześniej stwierdzono – choćby podczas badania palpacyjnego – zmiany w okolicach tarczycy. Może to być wole tarczycy, wyglądające jak opuchlizna szyi lub podgardla, albo guzki, czyli wyczuwalne palcami zgrubienia szyi. USG tarczycy wykonuje się także regularnie podczas stwierdzenia zaburzeń hormonalnych, objawiających się nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.

USG tarczycy pozwoli zobrazować wszystkie ewentualne zmiany patologiczne w okolicy gruczołu. Mogą to być torbiele, a także zwapnienia czy guzki. Badanie pozwala również stwierdzić charakter zmian, który może być łagodny lub złośliwy.

USG tarczycy wykonuje się także podczas bardziej inwazyjnego zabiegu badania tarczycy – w czasie biopsji. Pobranie wycinka tarczycy do badań musi być przeprowadzone bardzo precyzyjnie, a tylko pod kontrolą USG, które w czasie rzeczywistym pokazuje wnętrze ciała pacjenta, można przeprowadzić ten zabieg. Bezpieczeństwo USG zapewnia, że można stosować je także podczas wielokrotnie powtarzanych zabiegów.