Zabiegi

Usg stawów

USG układu kostno-szkieletowego

USG ortopedyczne, nazywane też USG stawów, to w istocie badania większości miejsc, które narażone są na urazy mechaniczne, przeciążeniowe, albo wynikające z chorób stawów. Najpopularniejsze z nich to USG nadgarstka, kolana,  a także stawów biodrowego, ramiennego i łokciowego.

USG nadgarstka i dłoni

Dzięki USG nadgarstka oraz dłoni można precyzyjnie zlokalizować źródło bólu i postawić szybką oraz trafną diagnozę urazu. W ten sposób bada się i określa typy urazów, ale też różnego rodzaju zapaleń, obrzęków czy też zaburzeń czucia. Badanie USG określa charakter zmian i ich rozległość, ale nieodzowne jest też już w trakcie terapii i rekonwalescencji. Pozwala na ocenę leczenia i wprowadzenie ewentualnych zmian.

USG nadgarstka i ręki wykonuje się także w przypadku bólów chronicznych, a także w celu oceny aparatu wiązadłowego nadgarstka.

USG kolana (stawu kolanowego)

Poprzez USG można zbadać także staw kolanowy. Ten rodzaj badania nazywamy ultrasonografią kolana. Wykonuje się go przede wszystkim w czasie rekonwalescencji po urazie kolana, a także w okresie gdy prowadzona jest fizykoterapia. Ze względu na bezpieczeństwo badania, można dzięki niemu ocenić postępy w rekonstrukcji ścięgien. Badanie USG kolana umożliwia również ocenę rozległości zmian w zakresie aparatu więzadłowego oraz ścięgien.

USG stawu skokowego i stopy

Badanie USG stawu skokowego i stopy wykonuje się jeśli występuje zaczerwienienie stopy z nieznanego powodu. Stosowane jest także jako badanie pourazowe oraz w stanach zapalnych i przy przeciążeniach stawu skokowego, a także stopy. Dzięki badaniu USG w szybki sposób można bowiem wykryć przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednią terapię lub zalecenie zabiegu/operacji. W trakcie terapii USG stawu i stopy zobrazuje szybkość postępujących procesów naprawczych więzadeł i ścięgien.

USG stawu biodrowego

Wykonuje się je przede wszystkim u osób starszych, u których staw biodrowy i kość udowa często wymagają leczenia. Badanie USG stawu biodrowego może bowiem dać odpowiedź na pytanie o obecność płynu w stawie biodrowym. To objaw, który pomaga stwierdzić duże anomalie. Jeśli płyn występuje w okolicy krętarza większego, możemy mieć do czynienia z tzw. Trzaskającym biodrem.

Badanie USG stawu biodrowego to też ocena ewentualnych nierówności i procesów zapalnych elementów kostnych. Najczęściej jednak jest to badanie pomocnicze.

USG stawu ramiennego

Jak większość badań USG, także w przypadku stawu ramiennego, przeprowadza się je gdy występuje ból, zwłaszcza chroniczny. Wskazane jest także w przypadku ograniczenia ruchomości stawu i/lub spadku siły mięśni go okalających. Można też wykonać badanie dynamiczne. Dzięki niemu zobrazujemy wszystkie fazy ruchu, co pozwoli na określenie przyczyny większości dolegliwości. Zwłaszcza tzw. „bolesnego barku”.

USG stawu łokciowego

To najbardziej wiarygodne i precyzyjne badanie stawu łokciowego, bo większość jego struktur położonych jest powierzchniowo. Pozwala to więc na rozpoznanie torbieli, stanów zapalnych kaletek, zapalenia nadkłykci, czyli tzw, łokcia tenisisty czy łokcia golfisty, a także zespołu kanału nerwu łokciowego oraz wysięku wewnątrzstawowego. Wykonuje się je także po urazie stawu łokciowego w celu oceny uszkodzeń – choćby zerwania ścięgna mięśnia trójgłowego i dwugłowego ramienia.