Zabiegi

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi powinny wykonywać przede wszystkim kobiety po 40. roku życia, ale profilaktycznie zaleca się je także młodszym. Uchroni to przed coraz popularniejszymi nowotworami, bo dzięki USG można wykryć zmiany, jakich nie uda się zdiagnozować dzięki mammografii.

Dzięki USG piersi można wykryć zarówno łagodne, jak i złośliwe zmiany. Jest nieinwazyjne i bardzo bezpieczne, może też być wykonywane dowolną liczbę razy, w przeciwieństwie do mammografii. Dzięki USG można wykryć zmiany wielkości ok. 5 mm i oczywiście większe. Nawet mastopatię, która nie jest nowotworem, ale występuje u młodych kobiet.

Wskazania do wykonania USG piersi

Samobadanie piersi zaleca się po ukończeniu 20 roku życia. Co najmniej raz w roku warto też wykonać kontrolne badania u ginekologa. Po ukończeniu 30 lat zalecane jest natomiast badanie USG piersi, co najmniej raz w roku. Częściej powinny wykonywać je kobiety, które są w grupie ryzyka, zagrożonej nowotworem – choćby z powodów genetycznych.

Wskazaniami do jak najszybszej diagnozy są natomiast wszelkie bóle piersi, a także zmiany wyczuwane podczas badania palpacyjnego, czyli poprzez dotyk. Niepokojący jest także wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej w czasie, gdy kobieta nie karmi piersią. Badanie należy powtarzać także w przypadku, gdy wcześniej rozpoznano zmiany, niekoniecznie złośliwe, ale też łagodne. Ryzyko zachorowania na nowotwór piersi zwiększa się także po hormonalnej terapii zastępczej. Dzięki USG – w przeciwieństwie do mammografii – łatwo rozpoznać torbiele.

Przygotowanie do USG piersi

Badanie powinno być wykonywane pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Poza tym, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Ważny jest jednak lekarski wywiad. Dane, które pomogą lekarzowi wykonać zabieg to nie tylko czas ostatniej miesiączki. Istotne są także informacje o przebytych ciążach oraz porodach, okresie karmienia dziecka/dzieci piersią. Ważne są także choroby w rodzinie, które mogą być dziedziczone, a także stosowane leki hormonalne (zarówno teraz, jak i w przeszłości).

Przebieg USG piersi

Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki temu jest polecane także kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią. Dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych USG pozwala zobrazować struktury gruczołu sutkowego, określić charakter tkanek z jakich jest zbudowany, a także wykazać obecność w nim zmian chorobowych. Lekarz wykonujący badanie widzi obraz na ekranie, może go też zapisać.

USG piersi wykonuje się podobnie do wszystkich innych badań USG. Piersi smarowane są substancją, która ogranicza odbicia ultradźwięków, po czym lekarz przesuwa po nich głowicę aparatu USG. Badane są też doły pachowe, w których są powiązane z piersiami węzły chłonne. Ich powiększenie może być sygnałem o postępujących zmianach, także tych, które nie są jeszcze dobrze widoczne.