Zabiegi

Usg jamy brzusznej

Profilaktyczne wykonywanie USG jamy brzusznej zaleca się co najmniej co trzy lata. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że bezpieczniej jest robić je co roku. Zwłaszcza, że jest całkowicie nieinwazyjne, a wyniki mogą zapobiec chorobom nerek, a nawet całego układu pokarmowego.

Dzięki USG jamy brzusznej ocenimy w jakim stanie są wszystkie narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Na podstawie badania określimy także nawet niewielkie nieprawidłowości, które często występują zanim pojawią się inne objawy chorób. Pozwoli to uniknąć rozwoju wielu chorób, które w zaawansowanym stanie mogą być trudne do wyleczenia.

Jakie narządy zbadamy dzięki USG jamy brzusznej:

  • wątroba,
  • pęcherzyk żółciowy,
  • drogi żółciowe,
  • nerki,
  • trzustka,
  • śledziona,
  • aorta i inne duże naczynia,
  • pęcherz,
  • gruczoł krokowy,
  • macica i przydatki.

Wskazania USG jamy brzusznej

Badanie warto wykonać jeśli występują jakiekolwiek bóle w obrębie jamy brzusznej. Zwłaszcza jeśli są to bóle nawracające lub silne. USG jamy brzusznej wykonuje się także w podejrzeniu kamicy żółciowej, chorób wątroby, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, dróg żółciowych, pęcherzyka moczowego czy choroby prostaty u mężczyzn.

Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na bóle w jamie brzusznej, ale też inne objawy. Należy do nich nawet nieuzasadnione powiększenie obwodu brzucha, które nie wynika np. z powiększenia wagi. Niepokojące powinny być także wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej, a także wymioty lub biegunka, które występują przez dłuższy czas lub często powtarzają się w niewielkich odstępach czasu. USG jamy brzusznej zaleca się również przy krwawieniach z przewodu pokarmowego, układu moczowego lub dróg rodnych, a także wtedy, gdy występują kłopoty z oddawaniem moczu i stolca.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Przed badaniem trzeba zadbać o siebie już kilka dni wcześniej. Przede wszystkim niewskazane jest jedzenie potraw ciężkostrawnych, które mogą prowokować nadmierne wytwarzanie gazów. Przeszkadza to bowiem w obserwacji jamy brzusznej. Podczas badania najlepiej też być na czczo. Nie można palić papierosów bezpośrednio przed badaniem, bo dym działa podobnie jak inne gazy. Godzinę przed wejściem do gabinetu zaleca się natomiast wypicie przynajmniej litra niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty. Chodzi o to, by pęcherz był wypełniony i odczuwalne było parcie. Niekiedy dzień wcześniej zażywa się środki przeczyszczające, ale to należy robić wyłącznie na wyraźne wskazanie lekarza.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

Samo badanie jest zupełnie bezbolesne. Lekarz najpierw posmaruje skórę żelem, by fale akustyczne o wysokiej częstotliwości nie odbijały się od skóry. Mają one częstotliwość w zakresie 1-10 MHz i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. Obraz na monitorze, przekazywany przez sondę przyłożoną do brzucha, jest na bieżąco zapisywany oraz widoczny na monitorze.

Badanie można wykonywać niezliczoną ilość razy w roku bez uszczerbku dla zdrowia.