Zabiegi

Usg dopochwowe (transwaginalne)

Usg dopochwowe – Badanie ultrasonograficzne przezpochwowe (inaczej zwane transwaginalnym lub usg dopochwowym) jest powszechnym badaniem w położnictwie i ginekologii. Fale ultradźwiękowe na których się opiera, są całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiet ciężarnych, jak i karmiących. Pozwalają natomiast na precyzyjną diagnostykę narządów rodnych.

USG transwaginalne jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Często jest więc uzupełnieniem badania ginekologicznego. Jest bardziej skuteczne, niż USG przez powłoki brzuszne, bo nie przeszkadzają w nim upowietrznione pętle jelitowe.

Przebieg USG transwaginalnego (dopochwowe)

Pacjentki nie muszą specjalnie przygotowywać się do przezpochwowego badania USG. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Kobieta rozbiera się od pasa w dół, a lekarz przeprowadza badanie aparatem USG, który wyposażony jest w specjalną głowicę. Wprowadzenie jej do pochwy możliwe jest dopiero po założeniu na nią prezerwatywy oraz posmarowaniu żelem do badań ultrasonograficznych.

Samo badanie jest identyczne, jak w przypadku innych badań USG. Aparat emituje fale ultradźwiękowe, a obraz powstały dzięki ich odbiciom jest widoczny na ekranie monitora.

USG transwaginalne nie jest długie oraz bezbolesne. Wykonuje się je także u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego, a także podczas miesiączki. Nie ma też znaczenia, który dzień cyklu kobieta akurat przechodzi. Można je też powtarzać dowolnie często, także u ciężarnych, bo nie jest żadnym zagrożeniem dla dziecka, które znajduje się w łonie matki.

Zastosowania USG przezpochwowego

USG transwaginalne jest dużo lepsze od USG przezbrzusznego, którego obraz nie tylko często bywa zniekształcony, ale też nie zawsze pozwala na dostrzeżenie wszystkich struktur oraz ewentualnych patologii. Nie można też ich zauważyć podczas klasycznego badania ginekologicznego. Dotyczy to przede wszystkim patologii jajników, objawiającej się np. w postaci guzów, a nawet nowotworów jajnika. Na macicy mogą z kolei pojawić się mięśniaki, występują też nieprawidłowości szyjki macicy, a także nieprawidłowości endometrium.

USG przezpochwowe stosuje się także w diagnostyce problemów z zajściem w ciążę. Czasami to badania pozwala nie tylko wykryć przyczynę takiego stanu rzeczy, ale również określić precyzyjny moment występowania owulacji, podczas której najłatwiej o zapłodnienie. Badanie przeprowadza się również w trakcie ciąży. Może ono bowiem skupić się na samym płodzie i dać odpowiedź na pytanie o płeć dziecka, wykryć ewentualne wady rozwojowe, akcję serca, a także choćby stwierdzenie pęcherzyka ciążowego. Za jego pomocą można też skontrolować stan łożyska, ilość wód płodowych oraz wygląd szyjki macicy.

Z reguły pierwsze badanie USG wykonuje się pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży. Pozwala to określić dokładny termin porodu. Pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży można już natomiast ocenić anatomię płodu, jego biometrię, a także wykonać echokardiografię serca. W 30 tygodniu poznamy już masę płodu.