Informacje i aktualności

Badanie USG dzieci

Dzięki badaniom USG u dzieci można rozpoznać wiele chorób. Przede wszystkim nowotwór, którego objawami są często tylko bóle brzucha. Zalecane są też profilaktyczne badania USG dzieci, które mogłyby pomóc w wykryciu wad wrodzonych.

Choroba nowotworowa u dzieci daje początkowo nietypowe objawy, zwłaszcza jeśli są to tylko bóle brzucha. Tymczasem można ją wykryć, dzięki bezbolesnemu i nieinwazyjnemu badaniu USG. Niestety profilaktycznie wykonuje się je bardzo rzadko, a mogłyby też pomóc w wykryciu wad wrodzonych, nie związanych z nowotworami.

 

Choroby nowotworowe u dzieci

 

Nowotwory u dzieci pojawiają się rzadko, ale są niezwykle groźne. Obecnie notuje się ok. 1,2 tys. zachorowań w ciągu roku na terenie całego kraju. Wiele z nich kończy się niestety tragicznie. Ze statystyk wynika, że u niemowlaków nowotwory są trzecią przyczyną zgonów, po wadach wrodzonych oraz nabytych infekcjach. U dzieci starszych, do piątego roku życia, jest to nawet już druga przyczyna śmierci – po wypadkach oraz urazach.

 

Dzieje się tak dlatego, że młodzi pacjenci najczęściej chorują na nowotwory złośliwe, znacznie trudniejsze do wyleczenia. Niektóre z nich sątak zjadliwe, że podwajają swoją masę nawet w ciągu 17 godzin. Późne rozpoznanie choroby, zwłaszcza w przypadku, gdy większość lekarzy bardzo rzadko się z nią spotyka, może być równoznaczne z faktem, że żadna terapia już nie pomoże. Badanie USG jest więc często jedyną szybką i skuteczną metodą na postawienie właściwej diagnozy.

 

Neuroblastoma, nowotwór tylko u dzieci

 

Ten nowotwór występuje tylko u dzieci. I najczęściej wśród najmłodszych. Połowa pacjentów ma poniżej dwóch lat, 75 proc. poniżej czterech lat, a zdecydowana większość – aż 90 proc. ma poniżej 10 lat w momencie zdiagnozowania nowotworu. Powstaje on z komórek układu nerwowego, nazywanych „układem współczulnym”, który działa przede wszystkim w sytuacjach stresowych.  Odpowiada za szybkość bicia serca, wydzielanie adrenaliny, a także potu, soku żołądkowego czy śliny. Tak, jak przy innych nowotworach – nie jest znana przyczyna powstawania nowotworu, który może zlokalizować się w okolicy przykręgosłupowej, w jamie brzusznej, śródpiersiu, szyi i miednicy.

 

Neuroblastoma – objawy

 

Nowotwór ten często przypomina inne choroby i często opóźnia to postawienie właściwej diagnozy, zwłaszcza, że jest to choroba bardzo rzadka i niezbyt znana przez wielu lekarzy. Trudno bowiem stany podgorączkowe, kaszel czy utratę wagi ciała połączyć z nowotworem. Jeśli się to jednak uda i choroba jest we wczesnym stadium, aż 95 proc. przypadków udaje się wyleczyć. Wystarczy wtedy interwencja chirurgiczna, ale jeśli są przerzuty, szanse spadają do 15 proc. U około połowy pacjentów w momencie rozpoznania są już jednak przerzuty, dlatego wyleczalność jest niewielka.

 

Niepokojące powinno być podkurczanie nóg u 2,5-letnich dzieci, które nagle przestają chodzić, nie chcą wstawać, ale nie mają też innych objawów. Pojawiają się też zasinienia wokół oczu, które ze względu na swój kształt nazywane są „okularowymi”. Mogą występować zaparcia, biegunka i wymioty.

 

Najczęściej pierwsze ognisko nowotworu umiejscawia się jamie brzusznej. Aż u 75 proc. pacjentów może być więc wykryte dzięki badaniu USG jamy brzusznej. Idealnie byłoby, gdyby takie badanie było przeprowadzane profilaktycznie co 4-6 miesięcy. W przeciwnym razie konieczna może być bowiem chemioterapia, albo operacja.